yApple.cz

Zpátky do minulosti - Arcade Muzeum (rozhovor)
Ještě poměrně nedávno byly doby, kdy neměl skoro každý v kapse malou herní konzoli - telefon nebo tablet. V obývacích pokojích neležela vedle televize některá “velká konzole” a v pokojících nehučelo nabušené PC. Ti největší frajeři měli doma ze zahraničí dovezený Commodore 64, nebo Atari. A ti měli zničehonic nějak moc herchtivých kamarádů. Ostatní měli smůlu a byli odsouzení ke hře s míčem, nebo ke skákání přes gumu. Sem tam ale do vsi přijela pouť nebo kolotoče a někdy dokonce magická maringotka plná herních kabinetů. Situace se zlepšila po revoluci, kdy se vyrojily specializované herny. Tyto problémy samozřejmě řešili jen Češi, resp. obyvatelé střední a východní Evropy. Na západě nebo v Japonsku to byl obrovský bussines, který ale skoro zanikl dřív, než se k nám mohl dostat.

Stát u takové herní mašiny je ohromně romantický pocit. Čudlíky, páčky, krásně kulatá obrazovka. Zážitek se ještě umocní, pokud vedle vás stojí kamarád. Jedno vám ale dojde poměrně brzy. Snad čím starší hra, tím je těžší. Pokud si dneska někdo stěžuje na free-to-play model, měl by nejdříve zkusit tohle. I taková klasika jako je Asteroids z vás dokáže během chvilky sedřít i poslední pětník.

Zpátky do minulosti - Arcade Muzeum (rozhovor)

Naštěstí ale existuje místo, kde se nemusíte bát a vyzkoušet si všechny herní legendy na vlastní kůži. Největší retro-arkádová herna a muzeum v Evropě ArcadeHry kousek od Prahy v Červeném Újezdu, kde si můžete vyzkoušet více než 120 historických strojcích legendy žánru, jako Space Invaders, Centipede, Asteroids, Galaxian, Missile Command, Battlezone, Gauntlet, Dig Dug, Pac Man, Galaga, Frogger, Pole Position, Golden Axe, Street Fighter 2 a desítky dalších.

Zeptali jsme se pana Jana Orny, provozovatele herny na několik otázek:

Předpokládáme, že máte rádi hry. Jsou pro Vás stále zábavou, nebo už prací?

Hry milujeme; vyrůstali jsme na nich, ovlivnily naše životy. Naše videoherní muzeum je hrám zasvěceno právě proto. V emulátorech a různých konverzích tady tyto legendy budou navěky, my jsme se vydali cestou zachování již neopakovatelného hardware. Myslíme si, že to lidé oceňují, protože kde si dnes můžete na pravou arkádu sáhnout, natožpak jí hrát.

Lidé si často myslívají, že na našich automatech po nocích paříme a lámeme návštěvnické rekordy :-) Opak je pravdou. Po pracovním dni se my vrháme na nutný servis a opravy. Mašinek je u nás již více než 120 kusů, a tak je vždy na čem dělat. Letos jsme začali na poničené mašiny vracet původní grafiku, z toho máme velkou radost, je to další stupeň naší renovační a archivační práce.

Vyjádřit třeba můj vztah ke hrám je poměrně jednoduché: Já jsem jejich sběratel a obdivovatel, a největší radost mi dělá je v Aréně opravovat. Aréna ArcadeHry.cz je tak vrcholem mé sbírky a zároveň funkčním projektem, který si vyjma sebe sama financuje již vlastní vývoj. Ze sběratelské posedlosti se tak stala i práce, ale taková, která se dá dělat jedině s vášní. A proto mě to stále tak hrozně baví :-)

Zpátky do minulosti - Arcade Muzeum (rozhovor)

Pokud si můžete vybrat, sáhnete spíš po nějakém novém titulu, nebo staré klasice a proč?

Nevím jak ostatní kamarádi v našem projektu, ale já obvykle, když už něco hraju, je to spíše něco komplexnějšího na pc. Jelikož času mám stále méně, už asi měsíc hraju stařičkou klasiku Lands of Lore, musím jí dohrát i po letech :-) Chystám se i dokončit mou kampaň v Powermongeru na Amize, neznám nikoho, kdo by si podmanil tolik území. Ale pořídil jsem si na Steamu i Skyrim. Na hraní teď v sezóně ale musím téměř zapomenout.

Pro mě opravdu dobré hry zemřely v době, kdy se z her stal průmysl = přibližně doba kdy začaly 2D hry upadat a nahradily je 3D tituly. Výrobci hardwaru dotlačili vývojáře ke 3D technologiím, videosekvenčním hrám, pak CD, DVD hry... Kdepak, to už dobré hry nejsou. Originální nápady se čas od času objeví mezi indies tituly, ale na přebírání zrnek a hledání drahokamu mezi nimi zase není dost volného času. Mám prostě za to, že ty nejlepší hry už byly a jsem moc hrdý, že jsem celou řadu z nich do Arény, a tím i své sbírky, již sehnal.

Vlastníte nějaký tablet? Jaký a hrajete na něm hry? Případně hrajete hry na mobilním telefonu?

Tablet nevlastním, až povyroste mladší synek, pořídím ho dětem. Teď by si ho velmi rychle rozbili. Na telefonu hry nehraju, mám Nokii E52 a hrozně mi vyhovuje, že není ani dotyková ani multimediální :) Jelikož věčně sedím před monitorem počítačů, v telefonu si zachovávám komfort toho, že s ním pouze volám nebo píšu zprávy.

Zpátky do minulosti - Arcade Muzeum (rozhovor)

Znáte nějaké remaky starých, dnes již klasických her? Dá se zážitek s jejich hraní srovnat s zážitkem hraní na kabinetu?

Viděl jsem řadu remaků, v poslední době třeba i hezký český 247 Missiles od Cinemaxu. Samozřejmě se to srovnat dá, i když každá vznikla v úplně jiné situaci. Na mysli bychom ale měli mít i to, že bez původního Missile Commandera by ani tahle novinka dnes neexistovala. Mladá generace hráčů má obrovský výběr, který jsme my neměli a tak se trochu ztrácí podstata: že hry jsou často jen nahypované Galagy, Asteroids nebo Doomy. Je potřeba na to čas od času lidi upozornit, aby nad tím přemýšleli.

Hra na kabinetu je hlavně fyzický kontakt s krabicí od hry. Má často úžasnou (dnes bychom asi řekli, že "reklamní") grafiku všude na sobě a zářivý CRT monitor vám pak hru samotnou vypálí až na sítnici. Hry jsou obvykle velmi těžké, úkol byl jasný: zabít vás co nejdříve, abyste museli vhodit nový kredit. Zážitek s hraním na těchto často více než 25 či 30 let starých mašinkách je to hlavně pro ty, kteří se s těmito herními relikviemi potkali za svého života a bylo to pro ně vždy mimořádné setkání jako v mém, potažmo našem, případě.

Jaké máte plány do budoucna?

Po dvou letech, kdy se projekt ověřoval máme plány rozhodně větší než dříve. Rádi bychom expandovali, pořídili spoustu mašin, které nám ještě chybí a pořádali vícero vlastních akcí, které k nám hráče lákají. Jisté však je to, že Aréna ArcadeHry.cz si své místo na slunci našla a že každý den dosyta pobaví zástupy nadšených hráčů, kteří se tak často vrací. To je ta nejhezčí odměna za naši práci, pardon, za koníčka :-)

Díky vám za příležitost šířit slovo boží "ARCADE" :-)

Jan Orna

ArcadeHry.cz
U Větráku 280 - Červený Újezd, Unhošť
www.ArcadeHry.cz

Autor: Karel Krajča

Zpátky do minulosti - Arcade Muzeum (rozhovor)

Zpátky do minulosti - Arcade Muzeum (rozhovor)

Kryty na iPhone | yApple.cz

yApple.cz