yApple.cz

Tim Cook reaguje na události v Charlottesville: "Nenávist je jako rakovina"
Po událostech v americkém Charlottesville se událo spousta věcí. Donald Trump se dostatečně rychle a jasně nevyjádřil proti rasistickým skupinám, které v Americe sílí, za což sklidil spousta kritiky i z vlastních řad.

Následkem událostí je i postoj Applu. Nejdříve znemožnil platby přes Apple Pay v obchodech které prodávají rasistické zboží.

Dnes Tim Cook poslal email všem zaměstnancům Applu s vyjádřením nesouhlasu s prezidentem Trumpem a slíbil finanční podporu ve výši 2 milionů dolarů na budování rovnosti. V Americe raději používají označení: "nenávistné chování" nebo "bílí nadřazení".

Tim Cook řekl, že nenávist je jako rakovina, která nekontrolovaně všechno ničí. Události v Charlottesville jasně odsoudil jako jizvy poslední generace, které v Americe nemají žádné místo. A přece, jak se bohužel zdá, je v Americe rasistů opravdu hodně.

Jelikož je naše republika celkem "proslavena" početnou rasisticky smýšlející menšinou, upozorňuji, že jakýkoliv rasizmus v komentářích nebude tolerován. V poslední době mě mimochodem udivuje mladá generace, která hrdě prohlašuje, že je rasistická a téma Hitlera a vše okolo jim přijde jako jedna velká legrace. Asi nedokážou rozeznat, že tohle už legrace není.

Celý dopis

Team,

Like so many of you, equality is at the core of my beliefs and values. The events of the past several days have been deeply troubling for me, and I’ve heard from many people at Apple who are saddened, outraged, or confused.

What occurred in Charlottesville has no place in our country. Hate is a cancer, and left unchecked it destroys everything in its path. Its scars last generations. History has taught us this time and time again, both in the United States and countries around the world.

We must not witness or permit such hate and bigotry in our country, and we must be unequivocal about it. This is not about the left or the right, conservative or liberal. It is about human decency and morality. I disagree with the president and others who believe that there is a moral equivalence between white supremacists and Nazis, and those who oppose them by standing up for human rights. Equating the two runs counter to our ideals as Americans.

Regardless of your political views, we must all stand together on this one point — that we are all equal. As a company, through our actions, our products and our voice, we will always work to ensure that everyone is treated equally and with respect.

I believe Apple has led by example, and we’re going to keep doing that. We have always welcomed people from every walk of life to our stores around the world and showed them Apple is inclusive of everyone. We empower people to share their views and express themselves through our products.

In the wake of the tragic and repulsive events in Charlottesville, we are stepping up to help organizations who work to rid our country of hate. Apple will be making contributions of $1 million each to the Southern Poverty Law Center and the Anti-Defamation League. We will also match two-for-one our employees’ donations to these and several other human rights groups, between now and September 30.

In the coming days, iTunes will offer users an easy way to join us in directly supporting the work of the SPLC.

Dr. Martin Luther King said, “Our lives begin to end the day we become silent about the things that matter.” So, we will continue to speak up. These have been dark days, but I remain as optimistic as ever that the future is bright. Apple can and will play an important role in bringing about positive change.

Best,

Tim

Zdroj: 9to5mac.com

Kryty na iPhone | yApple.cz

yApple.cz