yApple.cz

Siri umí nejvíc jazyků ze všech virtuálních asistentů. Jak se učí nový jazyk?
Nový článek od Reuters odhaluje v čem má virtuální asistentka Siri od Applu navrch nad řešeními od Googlu, Amazonu a Microfotu. Alex Acero, vedoucí týmu řeči v Applu, nám objasní alespoň schématicky, jak se Siri učí nový jazyk.

Největším trumfem Applu je, že jeho Siri již mluví 21 jazyky a domluví se s uživateli v 36 zemích. To je dobrá zpráva pro všechny méně světově rozšířené jazyky. Pro srovnání Cortana od Microsoftu umí 8 jazyků, Google asistent čtyři a Alexa od Amazonu dva.

Jak se Siri učí nový jazyk?

Na začátku jsou určené pasáže předčítány lidmi s různými přízvuky a dialekty, které se pak ručně přepisují, aby byly reprezentované mluvené fráze jasně určeny přesným textem.

Apple zachycuje i řadu zvuků v hlasech podle kterých se učí předvídat slovní spojení.

Potom již přichází spuštění režimu diktování, kdy je systém již schopen rozumět mluvenému slovu a přepsat ho do textu. Apple v tomto režimu zachycuje malé procento nadiktovaného textu i s okolními zvuky a dále rozpoznávání vylepšuje. Například, opět ručně, přepisuje slova vyslovené nevýrazně, nebo méně srozumitelně. Tento proces má za následek snížení chybovosti rozpoznávání řeči na polovinu.
V této fázi je nyní čeština. Bohužel zatím se Apple s češtinou dále nedostal i když už k české Siri mnoho nechybí.

Jakmile Apple zaznamená, zanalyzuje a přepíše požadované množství dat, spustí se Siri v novém jazyce s odpověďmi na základní dotazy. Dále se Siri učí další frekventované dotazy. Vylepšení jsou pak aktualizovány každé 2 týdny.

Tak proč už dávno neumí Siri základní dotazy češtině?! :)

U Applu je prý problém s najmutím dostatečného množství osob pro přepisování řeči do textu. Diktování v češtině funguje na iOS perfektně už hodně dlouho, takže tam snad problém nebude. Na druhou stranu nevím jak je na tom rozpoznávání u různých českých nářečí.

Zdroj: www.macrumors.com

Kryty na iPhone | yApple.cz

yApple.cz