yApple.cz

Microsoft Office na iOS a obchodní strategie Applu a Microsoftu
Microsoft se na iOS a iPad opravdu soustředil a včerejší představení Wordu, Excelu a PowerPointu pro iPad bylo vyvrcholením plánu uvést ucelenou rodinu Microsoft softwaru na tuto platformu. Museli jsme si několik let počkat, ale Microsoft dokázal na iOS platformě uvést kompletní sadu stěžejních kancelářských aplikací na kterých stojí z velké části jeho byznys. Microsoft nyní nabízí prostřednictvím App Store kancelářské aplikace OneNote, OneDrive, Microsoft Office Mobile pro iPhony a sadu tří Office aplikací pro iPad. Skype by šel možná taky zařadit mezi kancelářské aplikace.

Všechny výše zmíněné kancelářské aplikace jsou vysoké kvality a přesto jsou nabízené zdarma. Může za to pochopitelně dnes moderní obchodní model, který neprodává samotné aplikace, ale služby s nimi spojené za které si nechá platit paušálně. Dlouhodobě je to výnosnější řešení a uživatel, který služby opravdu využívá je na tom také lépe. Má k dispozici širokou nabídku služeb a aktualizované aplikace. Služba propojující kancelářské aplikace od Microsoftu se jmenuje Office 365. Ceny paušálů se různí podle použití. Pro osobní použití začíná už na 69,99 dolarech ročně. Za 99,99 dolarů dostanete 5 licencí, což bohatě stačí pro celou rodinu. Další paušály jsou určené pro firmy.

Nepochybuji o tom, že by i nyní, podobně jako v případě prvních kancelářských aplikací pro Macintosh, neexistovala mezi Apple a Microsoftem určitá dohoda. Tentokrát nejde o exkluzivitu, ale o finanční model. Důkazem budiš propagace aplikací i na App Store viz obrázek výše nebo dokonce samotným Timem Cookem na Twitteru.

Tentokrát by dohoda ze strany Applu mohla znít nějak takto: Microsofte, pokud chceš mít své skvělé kancelářské aplikace na iOS platformě, musíš splnit tyto podmínky. Nejdřív počkáš (4 roky) až prodám já svoje kancelářské aplikace uživatelům iOS produktů a následně je nabídnu zdarma spolu s webovou verzí, abych později vydělával na poplatcích za prostor na iCloudu. Pak si dáme chvíli pauzu a ty uvedeš své stěžejní aplikace k čemuž ti vytvořím dostatek podpory a prostoru. Nabídneš je zdarma a budeš vydělávat na prodeji paušálu Office 365, ze kterého mi dáš obvyklých 30%. Plácneme si?

..a plácli si :)

Microsoft skutečně nabízí zakoupení Office 365 paušálu uvnitř Office aplikací pro iPad, což znamená 30% pro Apple. Propagace od Applu, která bude možná ještě pokračovat, je proto pochopitelná.

Kryty na iPhone | yApple.cz

yApple.cz