yApple.cz

Kingdom Rush - Obranná hra s dobrými nápady

Tower defence hry jsou skvělý vynález. Jednoduchý princip pochopí každý. Křivolaké uličky. Neustále sílící vlny nepřátel. Stavební místečka, kde hráč staví obranné věžičky různých druhů a ty vylepšuje. Základem je sběr surovin a nenáročné strategické plánování. Hlavní kouzlo je v tom, že se vše ovládá jedním klikem, resp. dotykem. Protože právě dotyk je pro tento styl her jako stvořený, největší boom slaví na dotykových displejích mobilních telefonů a tabletů. Poměrně rychle vzniká nepřeberné množství různých typů, klonů a stylizací. Čert aby se v nich vyznal. Proto je důležité upozornit na každou hru, která z této hromady nějak vyčnívá. Buď profesionálním zpracováním, nebo lépe, neotřelými nápady.

A právě toto se podařilo hře Kingdom Rush vývojářů z Ironhide Game Studio. Jejich hra vše potřebné má. Roztomilou malovanou grafiku, nápadité nepřátele, zajímavé věžičky, efektně zpracovaná kouzla, dostatečnou dávku levelů i zvládnutelnou obtížnost. A pak notnou dávku již zmiňovaných neotřelých nápadů.

Předně to jsou věže. Ty mají ve finální fázi vždy dvě různé varianty. Například z lučišníků můžou být elfí lučišníci nebo mušketýři. Z dělové věže může být ultimátní kanón nebo smrtící elektrická tesla, a tak dále. Navíc každá varianta má své další speciální vlastnosti. Stejně tak i nepřátelé. Zákeřní černokněžníci vyvolávají kolem sebe bandy kostlivců. Trolí náčelníci léčí své menší kamarády. Různých typů nepřátel je navíc nadstandardně mnoho a je zábavné objevovat jejich slabiny.

V neposlední řadě je svěží novinkou také hrdina. Na začátku je to trouba, co nic neumí a rychle umírá. Ale s každým zabitým nepřítelem mu stoupají zkušenosti a levely. Učí se nové útoky, sílí a díky tomu, že jeho pohyb po bojišti může hráč plně ovládat, stává se základním kamenem obrany. A při posledních nepřátelských vlnách také často využívaná záchrana v poslední chvíli. Protože při té již musíte využívat všechny prvky naplno, jinak vás čeká opakování levelu.

Je to často pořádný zmatek. Výbuchy, tuny nepřátel, výšlehy magických paprsků. A vše se musí zvládnout nejlépe najednou a nikde nezahálet. A je to dřina. Žádné poťukávání prstem v tramvaji. A i přesto to je náramná zábava. Klasický nebezpečný stav: "Ještě jedno kolo a jdu spát". Trvající až do rána...

Závěrem se sluší říct, že hra obsahuje in-app nákupy, ale pro hru nejsou v podstatě vůbec důležité. Vše lze zvládnout i bez nich.

Kingdom Rush můžu s klidným srdcem doporučit. Je to krásný příklad toho, jak umí dobré nápady vyzvednout do nebes i několikrát ohraný nápad.

Hodnocení:

★★★★

Recenzi napsal: Karel Krajča

Další recenze od Karla Krajči

pro iPad

Kingdom Rush HDKingdom Rush HD 213 MB(15×) €2,69
pouze pro iPadInAppGameCenter
Obrázky: 12345 YouTube

pro iPhone

Kingdom RushKingdom Rush 137 MB(15×) €0,89
InAppGameCenter
Obrázky: 12345 YouTube

Kryty na iPhone | yApple.cz

yApple.cz