yApple.cz

iOS 8 - Kde jsou složky Fotoaparát a Fotostream? Vše o fotkách v iPhonu a iPadu

V iOS 8 došlo ke změnám v zobrazení vašich fotografií. Zmizely alba Fotoaparát a Fotostream, což některé uživatele zaskočilo. V následujícím textu nalezte vše co byste o fotografiích v iOS zařízeních měli vědět.

Info: Vše o iCloud Photo Library naleznete v článku Apple v iOS 8.0.2 spustil iCloud Photo Library - Knihovnu fotografií iCloud, prozatím v betaverzi (Návod)

Obrázky v iOS 8

Obrázky (Menu spodní lišty)

Nejprve je nutno říct, že žádné fotografie se vám neztratily, jen jsou jinak zobrazené - uspořádané! Všechny vaše fotografie, včetně těch z jiných zařízení (Které jsou synchonizované přes Můj fotostream), naleznete ve složce Obrázky (Spodní lišta) v aplikaci Obrázky. Složka Fotoaparát a složka Fotostream byla v iOS 8 odstraněna/nahrazena. Obrázky lze v této složce zobrazit v několika režimech: Roky, Sbírky a Okamžiky.

Rychlé prohlížení náhledů

Při podržení prstu na fotografii v zobrazení Roků a Sbírek (Ve složce Obrázky), se zobrazí větší náhled. Následně můžete posouvat prstem a prohlížet si větší náhledy dalších fotografií. Když prst pustíte, zobrazí se fotografie přes celý displej. V zobrazení velkého obrázku můžete ten samý trik použít u zobrazených miniaturních náhledů pod fotografií. Další velkou fotografii zobrazíte samozřejmě pouhým posunutím fotografie prstem do strany.

Jak zobrazit mapy s fotografiemi?

Složku Mapa již iOS 8 nenabízí (škoda), funkce však v systému zůstává. Stačí kliknout v zobrazení Roků, Sbírek a Okamžiků (Ve složce Obrázky) kamkoliv na řádek, kde se nachází nad miniaturami fotografií text s popisem místa.

Jak jednoduše sdílet celý okamžik - Souhrn fotografií

V zobrazení Okamžik lze jednoduše sdílet celý jeden souhrn fotografií. Ten je inteligentně rozdělen podle času a místa zároveň. Jde tedy o praktické rozdělení. V praxi pak fotky z celodenního výletu budou pokupě v jednom "okamžiku". Pro sdílení celého okamžiku, nebo jeho části, zvolte volbu Sdílet zcela vpravo.

Jak poznám, které fotky jsou v iCloudu a které v zařízení

Zde vznikl nepříjemný problém, který vyřeší až iCloud Photo Library (Až ho Apple spustí), kde budou všechny vaše fotografie v cloudu a nebudeme se muset starat, kde které jsou fyzicky. Než Apple iCloud Photo Library zapne, bude v tom trochu nepořádek. Musíme být ještě chvíli trpěliví. Snad se dočkáme koncem října spolu s vydáním OS X Yosemite.

Sdílené (Menu spodní lišty)

Další položkou na spodní liště je složka Sdílené, zde se nachází vaše složky, které jste nasdíleli dalším osobám, nebo v rámci Rodinného sdílení.

Alba (Menu spodní lišty)

Poslední položkou v nabídce jsou Alba. Zde naleznete více složek (Alb), podle toho jak moc fotíte a podle toho kolik si zde sami složek (Alb) vytvoříte nebo kolik jich zde automaticky vytvoří aplikace fotoaparátů třetích stran či aplikace pro úpravu fotografií.

Všichni zde však naleznou základní složky s názvy Naposledy přidáno a Naposledy smazáno. Jejich funkce myslím není potřeba detailně vysvětlovat. V naposledy zobrazovaných se také budou objevovat fotografie automaticky synchronizované přes Fotostream. Složka Naposledy smazáno funguje jako koš, který je nutné, v případě potřeby, ručně vysypat. Není to však nutné. Fotografie se automaticky smazají po 30ti dnech. Všimněte si, že se zde na každé fotografii zobrazuje počet dnů do automatického smazání - hezké.

Dalšími vašimi běžnými složkami nejspíše budou: Videa, Panoramata, Časosběr, nebo Instagram.

Novou složku - Album - vytvoříte tlačítkem PLUS vlevo nahoře.

Dle mého názoru je toto rozdělení praktické a jednoduché.


Nastavení Obrázků a Fotoaparátu

iOS 8 - Kde jsou složky Fotoaparát a Fotostream? Vše o fotkách v iPhonu a iPadu

Jak nastavit Můj fotostream

Nastavení -> Obrázky a fotoaparát -> Můj fotostream
Pro funkční synchronizaci fotek mezi vašimi Apple zařízeními musíte mít povolenu funkci Můj fotostream a Sdílení fotek na iCloudu!

Vše o iCloud Photo Library naleznete v článku Apple v iOS 8.0.2 spustil iCloud Photo Library - Knihovnu fotografií iCloud, prozatím v betaverzi (Návod)

Co je souhrn fotografií?

Nastavení -> Obrázky a fotoaparát -> Souhrn fotografií
Tato volba pouze zmenší počet náhledů (V případě, že máte hodně fotografií) v zobrazení Roků, Sbírek a Okamžiků, které se nacházejí ve složce Obrázky. Doporučuji neaktivovat abyste viděli všechny fotografie.

Jak rychle upravit fotku?

V iOS 8 velice jednoduše. Při pohledu na jednotlivou fotografii zvolte vpravo nahoře Upravit. Možnosti úprav přímo v prohlížení obrázků jsou velice slušné: Automatické vylepšení, ořez, filtry, úprava barev, světel a kontrastu, redukce červených očí a pod posledními třemi tečkami časem přibudou další funkce aplikací třetích stran.

Pokud budete chtít upravit fotku, která pochází (Přes Fotostream) z jiného zařízení, musíte nejdříve pořídit duplikát fotografie.

Jak při focení HDR fotografí ukládat zároveň běžnou fotografii

Nastavení -> Obrázky a fotoaparát -> Aktivujte Ponechat normální

Odkaz na tento návod naleznete v iOS 8 Tipech a tricích

Kryty na iPhone | yApple.cz

yApple.cz