yApple.cz

Ieasabel (Recenze)

Není to tak dávno, co jsme ve hře Diablo napíchli na kůl hlavu Andariel a vedle ní potom zarazili i zbytky z prvotních zel, Diabla, Mephista a Baala. Zlo má ale tuhý kořínek a tak se brány pekelné znovu otevírají, tentokrát do Severních planin ve zbrusu novém RPG pro iOS, Iesabel.

Iesabel má na svědomí polské studio Forever Entertainment SA a z téhle hry sem si sedl na zadek stejně, jako když před šesti roky jejich krajané z CD Projekt Red vydali prvního Zaklínače. Po krátkém kresleném intru se v roli své postavy probouzíte mezi hromadou mrtvol, skoro nahý (jeden z důvodů proč hrát za čarodějku) a nemáte nejmenší ponětí o tom, kdo nebo co jste. Jedinou vaší myšlenkou je vědomí, že musíte najít Šamana, jenže nemáte nejmenší ponětí, kde ho hledat. A tak se vyzbrojíte rezavým mečem, který vytáhnete z těla vašeho, teď už mrtvého, druha a vydáváte se do džungle…

Boj a samotná obtížnost hry je kapitolou samou o sobě. Z ostatních her, které hráče hlavně nechtějí od hraní odradit a tak stále snižují a snižují obtížnost, sem tak zhýčkaný, že jsem hned na začátku hraní naivně vletěl na mýtinu, doprostřed smečky mladých vlků, v naivní představě, že k jejich zabití mi bude stačit postava oblečená v podprsence s klackem v ruce. No, skutečnost, že jsem zemřel dřív, než jsem vůbec něco stačil trefit, mě rychle vrátila na zem…a taky na začátek hry. Tady totiž neexistuje žádná reinkarnace za speciální měnu. Na InApp nákupy tady zapomeňte. Zemřeli jste? Blbý! Pěkně zpět na začátek, nebo k nejbližšímu portálu a pěkně od znova a víc se snažit a koupit víc elixírů zdraví. Old school. Trochu to připomíná prvního Gothica, ve kterém sem rozhodně nejvíc času strávil modlením se, aby se někde neobjevila moucha nebo nedej bože Chňapavec a moje neuložené dvouhodinové snažení neobrátil vniveč.

Herní prostředí je jedním slovem úžasné. Detailně zpracované lokace, které se jen tak neokoukají, rozsáhlé, několikapatrové podzemní prostory, spousty nepřátel, vybavení, elixírů i surovin – to vše dělá z téhle hry rozhodně zatím nejlepší RPG tohoto roku. Za perfektní zpracování však majitelé starších zařízení (iPad 2, atd.) ale musí zaplatit daň v podobě pomalejšího načítání a v současné době nefunkčnosti lokace „Hřbitov“. Načtení tohoto místa zkrátka potřebuje tolik paměti, že celá hra okamžitě padá. Přístup vývojářů je však i v tomto směru ukázkový a opravný update by měl již brzo spatřit světlo světa a uvidíme, jestli se podaří tento problém vyřešit. Navíc, práce na hře rozhodně nekončí a v updatu 2.0 nám lidé z Forever Entertainment slibují přidání nových postav a další příběhové části. Doufejme, že se toho dočkáme brzy a do té doby nezbývá než expit, expit a zase expit!

Hodnocení

★★★★★

Recenzi napsal: Petr Šefara (Gameloft Live! přezdívka: Torquize)

Další recenze od Petra Šefary

pro iPad a iPhone

IesabelIesabel (Málo hodncení) €1,79
Přidáno: 21:15 Velikost: 417 MB Developer: Forever Entertainment S.A. Verze: 1.01
univerzální
Obrázky: 12345 YouTube

Kryty na iPhone | yApple.cz

yApple.cz