yApple.cz

AppKettle - Rychlovarná konvice s ovládáním na dálku (Recenze)
Těsně před příchodem zimy a Vánoc se mi po osmi letech rozbila rychlovarná konvice, takže nastal čas porozhlédnout se po nějaké nové. Výběr je na trhu opravdu pestrý - od levných plastových za pár stovek až po Bugatti Individual Vera osazené krystaly Swarovski s částkou přes 80.000 Kč. Je to sice kauf, navíc dost třpytivej, ale já radši technické vychytávky, takže jsem se mrkl po nějaké, která by se dala alespoň trochu začlenit do jablečného ekosystému.

Je pravda, že u nás se moc SMART konvic sehnat nedá (vlastně jsem v online obchodech nenašel žádnou), podíval jsem se tedy co se dá pořídit za našimi česko-německými hranicemi. Amazon.de nabízí šest chytrých wifi konvic, k nám do Česka umožňují doručit čtyři. Výběr se mi tak zredukoval. Z uvedených mě zaujala konvice AppKettle, která nemá jen aplikaci do telefonu a připojení na WiFi, ale ještě nějaké další funkce navíc. Jelikož na eshopu nebyly ke konvici veškeré informace, kontaktoval jsem před koupí prodejce, abych zjistil odkud zboží je a jaké má parametry. Pokud by byla z USA, mohl by být problém s napětím (USA 110V, EU 220V). Podle prodejce je konvice určena pro evropský trh (napětí 220V), ale bude třeba redukce na zástrčku z UK na EU. Objednávám, částka 154,99€ + 9,99€ poštovné, z účtu mi odešlo necelých 4.600 Kč. Konvice je odeslána hned druhý den po platbě předem. Eshop hlásí dobu dodání 10-30 dní, ale v reálu dorazila z Británie už za týden, takže jestli vás konvička osloví, pod stromeček ji patrně ještě stihnete. :-)

Obsah balení

Konvice dorazila ve třech krabicích. Kromě brandované byla ještě v jedné “natěsno”, asi aby se ta s logem nepoškodila. I tato byla v další krabici, kde se nacházela ještě přiložená UK-EU redukce na síťovou vidlici. V originálním balení byla samotná konvice + víko a sítko, základna a návod v pěti jazycích (En, De, Fr, Es, It), čeština chybí - což je pochopitelné vzhledem k tomu, že primárně není určena pro český trh a nebyla zakoupena v naší distribuční síti. Konvice i příslušenství se nachází v ochranných sáčcích vložených v polstrovaných úchopech, takže standard.

Kabel

Vidlice na přívodním kabelu od základy není v provedení s koncovkou typu C pro český trh, ale s britským typem G. Prodejce však dodal iniciativně redukci UK-EU (dá sehnat od nějakých 50 Kč). Redukce je tenká, v černé barvě jako je kabel a není po napojení a zasunutí do sítě nijak znát, takže neruší. Co není praktické je, že jelikož z vidlice visí kabel směrem dolů, tak po nasazení redukce je vlastně zástrčka otočená, takže v síťové zásuvce pak kabel trčí vzhůru, což působí trochu rušivě. Řešením může být otočení síťové zásuvky kolíčkem dolů, nebo přidáním rozdvojky. Zručnější kutil si může pořídit EU koncovku a po odříznutí té originální ji našroubovat, čímž ale přichází o záruku, ta je klasicky dvouletá.
Napětí je skutečně našich 220V.

AppKettle - Rychlovarná konvice s ovládáním na dálku (Recenze)

AppKettle - Rychlovarná konvice s ovládáním na dálku (Recenze)

AppKettle - Rychlovarná konvice s ovládáním na dálku (Recenze)

AppKettle - Rychlovarná konvice s ovládáním na dálku (Recenze)

Materiál

Konvice je vyrobena z kartáčovaného nerezu, na každém boku má průhled s dobře viditelnou stupnicí objemu vody (litry, šálky). Průhledy jsou skleněné, takže jediný plast uvnitř konvice je akorát tenké silikonové těsnění kolem průhledů a teplotního čidla. Topné těleso je samozřejmě integrováno ve dně. Absenci plastů uvnitř nádoby vítám, protože uvařená voda nemá zápach ani plastovou pachuť, jako některé levnější typy. Z vnější strany je držadlo z tmavého matného plastu a ze stejného materiálu je i pás plastu pod držadlem, to abyste si nepopálili ani hřbet ruky. Při vaření je konvice pěkně horká a pálí (stěny konvice nejsou dvojité ani s termoizolací), jako většina klasických nerezových konvic bez povrchové úpravy. Spodek je standardně plastový (s drobnými nožičkami), takže lze pokládat i na choulostivější povrchy.

Sítko je vyndavací (na konvici se příjemně pružinkově zacvakává z vnější strany hubičky), rámeček je plastový a jeho mřížka je kovová.

Víko je taktéž z nerezu, vnější stranu má opatřenou plastovým úchytem proti popálení. Vyndavá se celé a na konvici se zacvakne (nevyklápí se), což je dobré, protože nehrozí možnost poškození otevíracího kloubu a taky se vám dovnitř vejde celá ruka (otvor má průměr 10 cm), takže ji pohodlně vyčistíte.

Základna je z vrchní strany z černého lesklého plastu, boky má z kartáčovaného nerezu ve stejném provedení, jako je konvice. V přední části je displej s několika tlačítky, obojí podsvíceno modrou barvou.

AppKettle - Rychlovarná konvice s ovládáním na dálku (Recenze)

Design

Vzhled konvice bych vyjádřil jako prvotřídní, je vidět, že zde si dal výrobce opravdu záležet. Decentní, nic neruší a vše k sobě hezky lícuje, čemuž dopomáhají i kvalitní materiály.

Nepůsobí lacině.

AppKettle - Rychlovarná konvice s ovládáním na dálku (Recenze)

AppKettle - Rychlovarná konvice s ovládáním na dálku (Recenze)

Vaří vodu

Ano. A je to stále i hlavní funkce tohoto výrobku. :-)

Maximální objem nádoby je 1,7 litru, výrobce však doporučuje nedoplňovat až na tuto risku. Konvice naplněná přesně na 1,7 litru zvládla vařit bez cákání do 97°C, poté voda začala vystřikovat ven. Při naplnění jen kousek pod vařila v pohodě až na 100°, kdy se pak samozřejmě automaticky vypnula. Při pokojové teplotě (20°C) zvládne uvařit na 100°C v čase 4.52 min. Na 60° byla za 2.36 a na 80° za 3.45.

Hlučnost

Hlučnost při vaření bych ohodnotil jako průměrnou (není bezhlučná - je slyšet, jak se vaří voda), po uvaření 3x hlasitě zapípá, což nepovažuji za obtěžující (sám jsem slyšel horší), ovšem dovedu si představit, že to nebude příjemné všem. Pípání se vypnout nedá. Stisk tlačítek na základně je tichý.

Je chytrá konvice opravdu tak chytrá?

Asi vás to překvapí, ale NE. :-) Konvice sama o sobě neumí chytrého nic, obsahuje nějakou pohotovostní pojistku pro vypnutí, zvládne uvařit vodu a zjistit její teplotu. To je vše. Má sice z každé strany pěkné velké průhledy s vodoznakem, ale nemá nikde ani diodu na osvětlení, takže se žádná úžasná světelná show nekoná.

Chybí i tlačítko ON/OFF pro vypnutí a zapnutí.

Všechna chytrá “střeva” se totiž nachází v základně.

Základna je opatřena pěti tlačítky a jednoduchým displejem s modrým podsvícením, který zobrazuje aktuální teplotu vody v konvici (mimo režim Stand by, kam se konvice sama po čase přepne).

Tlačítkem pro zapnutí se konvice oživí ze Stand by režimu a také se zapne/vypne vaření vody. Tlačítka + a - slouží k nastavení cílové teploty - tu lze upravovat po 1° v rozmezí 60°-100°C. Další tlačítko je Keep Warm, pomocí kterého nastavíme udržování teploty po zvolenou dobu (max. 30 min.) Pak je zde ještě tlačítko určené pro párování s WiFi, to ale často nevyužijeme.

První dojem po nasazení konvice na základnu byl docela rozpačitý, základna působila mírně vratce, ikdyž s naplněnou konví je tento pocit eliminován a prázdnou ji na základnu stejně dávat nebudete. Důvodem pocitu nestability je váha. Ano, základna konvice je vlastně váha, čímž zjišťuje objem vody, který vám zobrazuje na displeji aplikace v telefonu/tabletu. Toto je funkce, kterou jsem u žádné jiné chytré konvice nenašel, přitom je docela užitečná.

Komunikace mezi konvicí a aplikací je prostřednictvím WiFi (2,4 Ghz a nově i 5 Ghz), 3G a 4G.

Po stažení aplikace z app store je třeba vytvořit účet a provést první párování pomocí 2,4 Ghz WiFi. Po úspěšném propojení se mi odemkla možnost 5 Ghz WiFi a zpřístupní se i 3G a 4G, takže se ke správě konvice dostanete i mimo domov.

Aplikace

Jednou z hlavních SMART vychytávek chytrých konvic je právě aplikace pro mobilní telefon, pomocí které se dá vzdáleně ovládat, takže si ráno klidně uvaříme vodu, aniž vstanete z postele. Samozřejmě je třeba si vypěstovat jiný návyk - po uvaření zbytek vody nevylít, ale naopak vodu spíše dolít. AppKettle aplikace je dostupná pro iPhone a Android, Windows mobile má smůlu. Tu pro iPhone je samozřejmě možné spustit i na iPadech, aplikace přímo pro iPad však chybí. Jelikož jsou data přenášena přes Cloud, můžeme používat současně aplikaci na více zařízeních, nastavení se nám synchronizuje automaticky. Varianta aplikace pro Apple Watch chybí, prodejce mi sdělil, že ji v tuto chvíli ani neplánují, velká škoda. Lze však využít službu třetí strany - IFTTT a konvici v Apple Watch zapnout buď přes ni, nebo její komplikaci - no, aspoň něco. IFTTT lze samozřejmě využít i pro další nastavení funkcí a notifikací, propojení s touto službou prý jiné chytré konve zatím nemají.

AppKettle - Rychlovarná konvice s ovládáním na dálku (Recenze)

V aplikaci můžeme sledovat aktuální teplotu vody uvnitř konvice a obsah vody v mililitrech. Jelikož k zjištění objemu vody je konvice vážena, je dobré říci, že pro zjištění regulérního množství vody je třeba konvici nasazovat na základnu i s víkem. Váha s ním totiž počítá, stejně tak s rezervou cca 30 ml. (konvice bez vody a bez víka neukazuje nic, po nasazení víka ukazuje zhruba 30 ml.). Aplikace nám neumožní spustit vaření, pokud je konvice vodou přeplněná.

AppKettle - Rychlovarná konvice s ovládáním na dálku (Recenze)

Přes aplikaci můžeme nastavit požadovanou cílovou teplotu (60°-100°C) a zapnout var. Ten lze samozřejmě i kdykoli ukončit. Během vaření vidíme i předpokládaný čas, který zbývá k dosažení požadované teploty - tady musím říct, že si výrobce nastavil rezervu, protože při 1,7l vody o 20°C mi timer hlásil 6.06 min., ale v reálu konvice dosáhla 100°C už za 4.52 min. V aplikaci lze rovněž i spustit funkci Keep Warm pro udržování teploty, jejíž dobu lze nastavit od 1 do 30 minut.

Aplikace slouží nejen pro ovládání konvice na dálku, ale i pro změnu nastavení.

Můžeme zde přepínat mezi volbami °C/°F, ml/oz, nastavit maximální teplotu varu, či nastavení funkce keep warm - tato nastavení jsou pak platná i pro ovládání přes základnu.

Najdeme zde i volbu “Favourites” což je až osm přednastavitelných možností, kde si zvolíme cílovou teplotu a čas pro vyluhování. Pokud tedy např. často pijete bílý čaj (ten se má přelít vodou 90°C a vyluhovat 5 minut), nastavíte si tyto hodnoty do “Favourites” a pak už je jen kdykoli spustíte. Konvice se automaticky vypne při 90°C a po dalších 5 minutách vám oznámí, abyste přestali vyluhovat.

Podobná funkce je i Baby Bottle, která vám vodu automaticky převaří a poté nechá klesnout na 70°C. Zvolíte si objem a množství lahviček, nastavíte si čas a dny v které chcete funkci opakovat.

Dalšími možnostmi jsou nastavení připomínek, kalendáře a taky kontrola spotřebované energie s výpočtem ceny, kolik vás vaření doposud stálo.

V aplikaci je i fičurka pro přednastavenou zprávu, kterou pak už jen můžete přeposlat návštěvě s otázkou, jestli si dá čaj s vámi - nemusíte se tak vypisovat. :-)
Aplikace zatím není v češtině (12/2017), pouze ve stejných pěti jazycích, jako dodávaný manuál.

AppKettle - Rychlovarná konvice s ovládáním na dálku (Recenze)

Apple HomeKit

Tady vás bohužel zklamu, konvice HomeKit od Applu nepodporuje. A to by jí “Hey Siri” tak strašně slušela… No… Ikdyž… Dá se to trošku obejít přes IFTTT - pokud si nastavíte spuštění přes tuto aplikaci, můžete ji nastavit na hodinkách jako komplikaci (ta vám konvici dokáže pouze zapnout), tak přes příkaz “Hey Siri, IFTTT” se vám aplikace otevře napřímo, pak je ještě nutné stiskem na displeji potvrdit volbu, pak se konvice na dálku zapne.

Podle prodejce je absence HomeKitu způsobena tím, že nemá podporu ovládání konvic a některých spotřebičů. Jestli však Apple podporu zavede, budou ji prý chtít implementovat (otázkou je, jestli i pro stávající zařízení, nebo přijdou s další verzí konvice).

Aktuálně lze využít pouze řešení Amazon Alexa a konvici hlasem ovládat přes něj (v současnosti prý jediná konvice s touto funkcí).

Resumé

Na rovinu říkám, že smart konvice není určena pro každého. Část populace ji bude vnímat jako nesmysl. Dá se souhlasit s tím, že není nutnost, bez chytrých funkcí se hravě obejdete. Jenže podobně to bylo i před sto lety, když přišla první auta, lidi byli zvyklí mít koně, takže jste-li fanoušek do technologií, rád zkoumáte nové věci, nebo milujete nejnovější trendy, bude to hračka přímo pro vás - byť třeba jako dárek k Vánocům pro sebe či rodinu.

V případě že se pro ni rozhodnete, nebudete litovat - konvice je opravdu moc hezká, nepůsobí lacině a má hodně funkcí, o kterých se klasickým rychlovarkám ani nemůže zdát. Vždyť komu by nebylo příjemné zapnout si vodu, když je ještě ve vaně, před tím než přijde domů z práce a nebo se probudit s vědomím, že se vám voda právě dovařila?

Na druhou stranu musím podotknout, že by konvice šla udělat ještě lépe. Nemůžu se ubránit pocitu, že u tohoto produktu není zcela využit potenciál. Docela mě mrzí, že nemá podsvícený i vnitřek konve, uměl bych si představit, že si sám přes aplikaci zvolím barvu a intenzitu světla, nebo ho zkrátka vypnu, či nastavím do režimu, kdy se konvice osvětluje různými barvami podle teploty vody uvnitř. Taky mě docela zaráží, že v aplikaci nelze nastavit a regulovat pípání. Co ho zcela vypnou a místo toho nastavit IFTTT funkcionalitu, kdy po dosažení varu bliknou světla v bytě (např. při spojení s osvětlením Philips HUE)? Taky by konvice mohla upozornit na proběhlý výpadek proudu (ve chvíli kdy se zase nahodí), atd.

Tyto funkcionality jsou však jen softwarovou záležitostí, můžou být tedy aktualizací programu zpřístupněny, tak je snad na co se těšit.

Recenzi napsal a fotografie nafotil: Miloš Stradiot

Kryty na iPhone | yApple.cz

yApple.cz